Montaż pasywny w warstwie izolacji

Dodano 6.12.2017

Aby uzyskać najwyższe parametry termoizolacyjności coraz częściej, oprócz wyboru stolarki, która w oczywisty sposób dzięki głębokości zabudowy ramy i termoizolacyjnym pakietom 3-szybowym czyni wydatki na ogrzewanie niższymi, wybieramy montaż okien i drzwi w warstwie izolacji zewnętrznej.

Wysunięcie okna w warstwę izolacyjną jest spowodowane dwoma głównymi czynnikami. Po pierwsze grubość izolacji, która niejednokrotnie przekracza 25 cm wydatnie zmniejsza ilość wpadającego do wnętrza światła. Po drugie przesunięcie okna poza linię muru poprawia przebieg temperatur połączenia okna z murem. Rysunki przedstawiają różnicę w przebiegu izoterm pomiędzy tradycyjnym ciepłym montażem a tym w warstwie izolacji.

Obie ilustracje obrazują montaż okna Ideal Energeto 8000 przy założeniu, że warstwa izolacji zewnętrznej ( w tym przypadku styropianu )  wynosi 25 cm a temperatura zewnętrzna i wewnętrzna wynoszą odpowiednio – 5 i + 20 stopni.

Rysunek wizualizuje przebieg temperatur z dokładnością do 1 stopnia Celsjusza, ale dla nas szczególnie istotne są dwie linie, czerwona obrazująca temperaturę 13 stopni i niebieska wskazująca 10 stopni Celsjusza. Dlaczego to takie ważne? Otóż w zakresie tych temperatur dochodzi do skraplania pary wodnej  zawartej w powietrzu  co powoduje zawilgocenie do którego nie należy dopuszczać ze względu na możliwość występowania  zjawisk niepożądanych , w tym zagrzybienia. W przypadku montażu wysuniętego w warstwę izolacji ( rys 2 ) wyraźnie widać, że przebieg izoterm jest łagodniejszy a  linia 10 stopni w kolorze niebieskim z daleka omija mur.

Podobnie jak w wielu innych  aspektach związanych z budownictwem tak i w tym przypadku mamy do czynienia z wieloma sposobami umieszczenia okna w warstwie izolacji, różniącymi się sposobem mocowania do muru i metodą uszczelnienia. Jednym z najbardziej znanych i najwszechstronniej przebadanych jest system JB-D® /L marki SFS Intec, który kompleksowo rozwiązuje problem mocowania mechanicznego okien i drzwi niezależnie od rodzaju muru nośnego.  Sposób montażu okna przedstawia film.

Na przykładzie 3-szybowego, dwuskrzydłowego okna energooszczędnego o  wymiarach 180 x 150 cm montowanego w domu wzniesionym z bloczków silikatowych całą szerokością ramy wyniesionego w warstwę izolacji  przybliżę ile kosztuje montaż okien w warstwie izolacji.
Okno o podanych wymiarach waży 113 kg i  do prawidłowego montażu niezbędne będzie użycie 4 konsoli dolnych oraz  10 konsoli  bocznych w miejscach wskazanych na rysunku. Przybliżona cena pojedynczej konsoli wraz dedykowanymi śrubami lub kołkami mocującymi to 15-20 PLN, czyli można śmiało przyjąć, że dopłata za wyniesienie okna w warstwę izolacji wyniesie ok. 280PLN w porównaniu do standardowego montażu 3-warstwowego wykonanego w linii muru.